НАЧАЛО

HALLOWEEN

                На 09. 11. 2012 г. учениците от  I – VI клас на СОУ ‘Св. Паисий Хилендарски” с. Абланица, отбелязаха американския празник Хелун.

                На този празник децата се обличат в костюми на вещици, духове, зомбита и отиват от врата на врата, казвайки на домакините ‘Почерпка или дяволия”, а стопанинът на къщата дава на всяко дете по бонбон. Така, че всички в Америка трябва да имат много бонбони в къщи и да даде на всяко дете.

                За най-сполучливи костюми, бяха наградени”

  1. Атидже Шишкова
  2. Гюлсевим Тахирова
  3. Крис Зейнев

Класирането извърши комисия в състав:

  • Джоузеф  Хърбърт – доброволец от корпуса на мира
  • Сълзета Зейнева – главен учител в СОУ Абланица
  • Фатме Бялева – учител по български език и литература

Победителите и всички ученици получиха много и разнообразни бонбони.

Празникът бе подготвен от Джоузеф Хърбърт- доброволец от корпуса на мира и Силвия Хавальова – учител по английски език.

П Р О Г Р А М А

МЕСТЕН  ФЕСТИВАЛ  –  ОБЛАСТ БЛАГОЕВГРАД

  Програма:  20.10.2012 г.  / събота /

10.00 часа  – Зелени дейности с фокус върху природата „Млад еколог” с. Абланица, общ. Хаджидимово;

кв.. Вароша, галерия Свети Лука

14.30-15.30 часа

Представление на ДЮТ”Щурчо” при ОДК – Благоевград с ръководител Ю. Дживджорска

15.30-17.00 часа – открит урок и рецитал на театрално студио при ОДК – Благоевград с ръководител Илия Ласин

14.00- 17.00 часа  изложба на детски рисунки 

14.00 часа, 11 ОУ”Хр. Ботев” – Благоевград,  демонстративни часове по ИКТ „Мишката в помощ на книжката”, по обединена тема по всички предмети в начален етап с преподавател  И. Канджикова;

15.30 часа

ІІ ОУ”Димитър Благоев” – Благоевград  демонстративни  часове по ИКТ  по БЕЛ -Редактиране „100 години свободни” в начален етап с преподавател В. Георгиева

 

 

Празник на ученето за София-област, София – град, Перник, Кюстендил и Благоевград

Регионален фестивал  –  21 октомври (неделя)

Благоевград

  Програма:

4І. СЕМИНАР УЧЕНЕТО ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ   –  с акцент върху оценяването, признаването и валидирането на неформалното и самостоятелно учене

Събитието е за всички, които се интересуват от новаторски и интересни подходи в образованието и ученето и възможностите за признаване на неформалните умения. Включва две лекции по следните теми:

 

Конферентна зала 22 септември– община Благоевград

начало 11.00 часа

Представяне на възможности за обучение:

1. ЮЗУ „Неофит Рилски” – презентация за условията на кандидатстване и предлаганите от университета специалности – Красимир Папучаров- директор на дирекция «Образователни дейности към ЮЗУ- Н. Рилски»;

2. «Център за продължаващо обучение» към ЮЗУ «Неофит Рилски» – «Едногодишна допълнителна квалификация за учители» – доц. Ангелина Манова и доц. Янка Стоименова

3. Британски съвет – „Образователни възможности от Обединеното кралство”

5. „Компетентностно – базираните модели за учене” – основата на процеса и резултата от оценяване, валидиране и признаване на знания, умения и нагласи получени в процеса на учене през целия живот” – Панайот Рандев от Институт РЕГЕНЕЗИС към фондация „Човек Плюс”

 

 

Междуучилищен център по трудово-политехническо обучение – Благоевград

10.00-12.00 часа

 

1. СCУ за деца с увреден слух с детска градина – „Обучение за ресурсни учители”

2. Дневен консултативен център за деца, юноши и родители – „Цели и резултати в борбата със зависимостите при учениците” – НПМГ

3. Общински съвет по наркотични вещества – Благоевград – д-р Т. Любенова „Корени и гранки”

 

 

ІІ. ДЕН НА НАУКАТА И ТЕХНИКАТА –  НАУЧНИ ЛЕКЦИИ И ДЕМОНСТРАЦИИ

 кв. Вароша, Регионален исторически музей,

10.00 часа – 12.00 часа

 

1. Съюз на физиците в България, Елка Златкова – „ЦЕРН и Големият адронен колайдер /LHC/”;

2. „Нанооптиката и новите технологични постижения”, доц. д-р Георги Дянков.

3. Разработка на Александър Кръстев и Марин Шаламанов от 9 клас НПМГ – играта "West Moon";

4. Разработки на учениците Симеон Маринов и Николай Чобанов, във връзка с конкурса "Уреди за кабинета по физика" НПМГ;

5. 26 СОУ – представяне на ученически проект „Зелена мрежа” /ученически квартални съвети за опазване на природата и постигане на устойчива жизнена среда в град София/;

6. ОДК – Благоевград – представяне на ученически разработки от школите по Биология и Информационни технологии с ръководители Стоил Вълков и Кристина Георгиева

7. ОДК Благоевград – „Познавателен техносвят” – демонстрации на клубове от направление „Наука, техника и технологии” – кв. Вароша – къща „Техника“ и къща „Математика“.

8. ОДК – Кюстендил – демонстрации –  ракетомоделизъм – къща „Техника“, кв. Вароша

 

В Регионален исторически музей –  Благоевград – музеен детски кът – интерактивна експозиция за обучение на деца от 3 до 12 годишна възраст  – «Малкият  предприемач» – Кр. Смилкова

9.  Малкият предприемач – избор на професия  –  ХІ ОУ «Хр. Ботев» – Кр. Смилкова.

10. Национален исторически музей – доц. Цветана Кьосева – „Първите дами на България”, представяне на исторически книги.

ІІІ. Демонстрации и практически работилници по ПОО.

Площад пред Младежки дом

Демонстрации на умения за разглобяване и сглобяване на автомобил – ПТГ – Разлог;  

 

Начало:10.00-12.30  часа

Младежки дом

1. Софийска професионална гимназия по туризъм – практическа работилница „Сервирането – правила или начин на общуване”.

2. Професионална гимназия по текстил и моден дизайн – ателие „Компютърно проектиране на тъкани» – София

3. Софийска гимназия по хлебни и сладкарски технологии:

– „Захарни декорации” /изработване на декорации от захарна маса за сладкарски изделия/;

– изложба „Обредни хлябове”.

4. Професионална гимназия по туризъм „Ал. Константинов”

– демонстративни техники за приготвяне на различни видове коктейли

5. Професионална гимназия по селско стопанство „Бузема” – работилница „Аранжиране на букети”

6. Професионална гимназия по фризьорство и козметика „Княгиня Евдокия”- шоу-спектакъл „Два свята” /български и европейски опит във фризьорството/ и ПГТО – Благоевград

7. ПГТХТ – Разлог – демонстрация при организирането на блок-маса

8. ПГИ ”Иван Илиев” Благоевград – „Учене чрез действие – млад предприемач”

9. ПГИТ «Проф. Д-р Асен Златаров» – Петрич – ателие «Мислим екологично, живеем здравословно»

10. ПГИМ „Йордан Захариев”, Кюстендил – демонстрация на учебно-тренировъчна фирма

11. СОУ « Св. П. Хилендарски» с. Абланица «Кожени изделия и кулинарна изложба с традиционни ястия от с. Абланица»

12. Базар „Знам и мога” –  ЦДГ и ОДЗ – гр. Кюстендил –

13. Спортно училище”Васил Левски”,Кюстендил – демонстрация – карате първи етаж на младежки дом

ІV. АРТ АТЕЛИЕТА ЗА ВЪЗРАСТНИ И ДЕЦА

Паралелни арт ателиета, в които малки и големи ще се научат как да създават красиви предмети със собствените си ръце и да си доставят удоволствие.

 

Място: кв. Вароша

10.00-12.00 часа

 

1. Център по изкуства – Благоевград – направление „Изобразително изкуство”

Разходете се из ателиетата на център по изкуства и се запознайте с възможността от най-ранна детска възраст децата ни, с помощта на изкуството да израснат хармонично и естествено, спокойни и уверени. Разгледайте:

  • – Къща «Етнография и приложно изкуство в сферата на етнографията» (Антоанета Апостолова);
  • –  Къща «Живопис»  ( Лидия Асенова);
  • –  Къща «Керамика»  ( Даниела Механджиева);
  • –  Къща «Графика»  (Огнян Механджиев);
  • –  Къща «Приложни изкуства»  (Гергана Михова);

2. ОДК – Благоевград – направление «Изобразително изкуство»

  • Къща «Мощанска» – (Лилия Обретенова)

3. І   СОУ „Пенчо Славейков” – София   – практически  работилница „Декупаж” /техника със салфетки/ – къща в кв. Вароша

4. Регионална занаятчийска камара, Кюстендил – Ателие за ръкоделие за малки и големи – изработване на амулети и талисмани – къща в кв. Вароша

5. Гимназия ”Неофит Рилски”, гр. Кюстендил- Стъклопис – къща в кв. Вароша

6. ОУ”Св.П.Хилендарски”, Кюстендил – Панаир на ученето – демонстрация на техниката «Квилинг» зад Мощанска къща – кв. Вароша

 

V. Литературно -творческите обединения като нетрадиционно учебни среди – изяви на литературното творчество

Място: хорова  зала на Народно Читалище „Н. Вапцаров-1866”,  Благоевград

10.00 -12.00 часа

 

1 Изпълнение на Любомир Соколов – пиано, с ръководител Лили Михайлова Народно Читалище «Н. Вапцаров -1866» 

2. Литературен клуб "Огнище",  с ръководител Красимира Кацарска към  Народно Читалище ”Н. Вапцаров -1866 ” 

3. Презентации на клуб «Журналистика» – ГПЧЕ «Симеон Радев» – гр. Перник

4. Клуб «Литературно творчество» от Центъра по изкуства – Благоевград, с ръководител Соня Кацарска

5. Детска радиоредакция и детска редакция «Хей Хлапета» при ОДК – Благоевград с ръководител Красимира Александрова /директно включване в радио Благоевград/

6. Православен информационен център към Неврокопска Света Митрополия  представяне на обучителни възможности за деца и възрастни към  при църковните училища.

Място: голяма  зала на Народно Читалище „Н. Вапцаров-1866”-  Благоевград

11.00 -12.30 часа

Мюзикъл « Приключения опасни, с герои сладкогласни» –  ученици   от                                                              ОУ «Васил Левски», гр. Правец – директор госпожа Илиана Котова 

 

 

VІ. Заключителна изява на таланти от региона – сценична изява на клубове по различни изкуствата – музика, танц, театър

 

Шествие от Младежки дом до зала „Яворов“, детско-юношески духов оркестър при ОДК- Благоевград с главен художествен  ръководител Севдалин Николов и мажоретен състав при НЧ»Н. Вапцаров-1866» – Благоевград с ръководител Д. Маникатова

Място: Зала „Яворов” – Благоевград

13.30 – 15.30 часа

 

  1. Мажоретен състав при НЧ»Н. Вапцаров-1866» – Благоевград с ръководител Д. Маникатова
  2. ДЮФА «Пиринска китка» при ОДК-Благоевград с ръководители Л. Данчев, Г. Чопов и А. Цокова
  3. Откриване на заключителната изява
  4. Мюзикъл «Приключения опасни с герои сладкогласни» – ученици от ОУ «Васил Левски»
  5. ОДЗ „Мечта” – Кюстендил – „Наше село, арно село”
  6. «Спящата красавица» – танц на Чайковски – деца от ЦДГ «Индира Ганди» – гр. Правец
  7. ССУ за деца с увреден слух с детска градина

     – група „Жестим” – синхронна интерпретация на песни и танци.

 

  1. Народно читалище ”Братство”, Кюстендил – музикална формация за Стари градски песни
  2. Балетна формация «Орхидеи на мира» към Център по изкуства в Благоевград, с ръководител Надежда Георгиева

 

 

  1. Български туристически съюз – Сдружение на туристическите хорове в България – Йодлеров състав.
  2. Национален дворец на децата – гр. София:

„Привлекателността на танца и магията на илюзията” /за всички възрасти/ – студио за модерен балет „Цветни мечти” и клуб по спортни танци «Стил» НХГ «Св. св. Кирил и Методий» – Благоевград – изпълнение на София Арабаджиева от класа по поп и джаз пеене

  1. Танцов клуб „КАРАТ” – Благоевград.
  2. 144 СОУ „Народни будители” гр. София – фолклорен спектакъл «Споменът на нестинарката».

 

 

"Сърце и слово срещу наркотиците" в памет на Вероника Герин

Конкурсът „Сърце и слово срещу наркотиците” се провежда за шести път и е подкрепен от Община Благоевград и Посолството на Ирландия в България. Инициативата е посветенa на ирландската журналистка Вероника Герин, разстреляна показно през 1996 г. по поръчка на ирландски наркодилър. Денят на атентата – 26 юни, е обявен за Международен ден за борба с наркоманиите.

 

 

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *